KOLT Konuşma Grupları, hazırlık, lisans ve lisansüstü programı öğrencilerin konuşma ve anlama becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

KOLT Konuşma Grupları, öğrencilerin rahat ve samimi bir ortamda günlük, deyimsel İngilizce veya diğer dilleri pratik edebilmeleri için bir fırsat sağlar. KOLT, üniversite topluluğundaki bütün öğrencilere çeşitli dillerde de Konuşma Grubu hizmeti sunar. 

KOLT, Temel, Orta ve İleri seviyelerde İngilizce Konuşma Grupları hazırlık sınıfı ve lisanüstü öğrencileri dahil olmak üzere tüm öğrencilere açıktır. Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Kürtçe Konuşma Grupları haftada bir kez düzenlenir. İngilizce Konuşma Grupları gibi bu dillerin konuşma grupları da hazırlık sınıfı ve lisanüstü öğrencileri dahil tüm öğrencilere açıktır. 

Tüm Konuşma Grupları ilk gelene ilk hizmet esasına göre öğrenci kabul eder. Grupların düzenlendiği odalarda oturacak alan kısıtlı olduğu için katılımcı kontenjanı 10 kişi ile sınırlandırılmıştır. İlgilendiğiniz konuşma grubuna katılmak için programda belirtilen saatte, belirtilen yerde olmanız yeterlidir. Konuşma grupları KOLT Ofisi’nde gerçekleşmektedir. Ofisin lokasyonunu linke tıklayarak görebilirsiniz. 

Hedeflerimiz:

  • Öğrencilerin konuşma ve anlama becerilerini geliştirmek
  • Öğrencilerin rahat ve samimi bir ortamda konuşma İngilizcesi ve diğer dillerde pratik yapmalarına yardımcı olmak
  • Farklı bölümlerden öğrenciler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve yeni öğrencilerin sosyalleşmelerine yardımcı olmak
  • Konuşurken öğrencilerin güvenini geliştirmek
  • Öğrencilerin sosyal durumlarda İngilizce ve diğer dilleri konuşmaya yönelik endişelerini azaltmak

Yazma Akranlığı Programı

KOLT, hazırlık sınıfı ve lisans öğrencilerine Yazma Akranlığı Programı (Writing Fellow) kapsamında yazma konusunda da bire bir destek sunmaktadır. Bu programın saatlerine linke tıklayarak ulaşabilirsin. Yazma akranlarından destek almak için katılmak istediğiniz saatte programda yazan yerde olmanız yeterli. Yazma Akranlığı Programı KOLT Ofisi’nde gerçekleşmektedir. Bu program, aynı Konuşma Grupları gibi, ilk gelene ilk hizmet esasına göre öğrenci kabul eder.

Yazma Akranlığı Programı’nın amacı, öğrencilere aşağıdaki konularda yardımcı olabilmektir:

  • İngilizce doğru cümleler yazabilme
  • gramer ve kelime dağarcığının doğru kullanımı sağlama
  • cümleleri başka kelimelerle ifade edebilme
  • iyi paragraflar ve kompozisyonlar düzenleyebilme
  • İngilizce Dil Testinde (KUEPE) görünen farklı okuma sorusu türleri için pratik yapma

Güncel Program

Güz Dönemi 2023 Güncel Program

KOLT, 2023 Güz döneminde Konuşma Grupları sunmaya devam etmektedir. Gruplar, yüz yüze ve KOLT ofisinde düzenlenmektedir.

Katılımcılar KOLT’u ziyaret ederek, oturumlara katılabilirler.

Lütfen aşağıda belirtilen güncel program posterini inceleyiniz.