KOLT Konuşma Grupları, hazırlık, lisans ve lisansüstü programı öğrencilerin konuşma ve anlama becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

KOLT Konuşma Grupları, öğrencilerin rahat ve samimi bir ortamda günlük, deyimsel İngilizce veya diğer dilleri pratik edebilmeleri için bir fırsat sağlar. KOLT, üniversite topluluğundaki bütün öğrencilere çeşitli dillerde de Konuşma Grubu hizmeti sunar. 

KOLT, Temel, Orta ve İleri seviyelerde İngilizce Konuşma Grupları ile birlikte İngilizce Okuma ve Yazma Grupları da sunar. Lisansüstü öğrencileri de dahil olmak üzere tüm öğrencilere açıktır.

Almanca, Fransızca ve Türkçe Konuşma Grupları haftada bir kez düzenlenir.

Tüm Konuşma Grupları ilk başvurana ilk hizmet esasına göre belirli sayıda öğrenci ile sınırlıdır. Öğrencilerin tercih ettikleri zaman aralığı için her hafta kayıt olmaları gerekir.

Hedeflerimiz:

 • Öğrencilerin konuşma ve anlama becerilerini geliştirmek
 • Öğrencilerin rahat ve samimi bir ortamda konuşma İngilizcesi ve diğer dillerde pratik yapmalarına yardımcı olmak
 • Farklı bölümlerden öğrenciler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve yeni öğrencilerin sosyalleşmelerine yardımcı olmak
 • Konuşurken, okurken ve yazarken öğrencilerin güvenini geliştirmek
 • Öğrencilerin sosyal durumlarda İngilizce ve diğer dilleri konuşmaya yönelik endişelerini azaltmak

Okuma ve Yazma Grupları

KOLT, Temel, Orta ve İleri seviyelerde İngilizce Okuma ve Yazma Grupları düzenler. Temel düzeyler, iki yıldan az bir süredir (lise veya üniversite kurslarında) İngilizce eğitimi almış öğrenciler için tasarlanmıştır. Orta düzey gruplar iki ila dört yıllık, İleri düzey gruplar ise dört yıldan fazla İngilizce öğrenen öğrenciler için tasarlanmıştır.

İngilizce Okuma ve Yazma Gruplarının amacı, öğrencilere aşağıdaki konularda yardımcı olabilmektir:

 • bir okuma parçasının genel yapısını anlama
 • İngilizce doğru cümleler yazabilme
 • gramer ve kelime dağarcığının doğru kullanımı sağlama
 • cümleleri başka kelimelerle ifade edebilme
 • iyi paragraflar ve kompozisyonlar düzenleyebilme
 • İngilizce Dil Testinde (KUEPE) görünen farklı okuma sorusu türleri için pratik yapma

Güncel Program

Yaz Dönemi 2022 Güncel Program

KOLT, 2022 Yaz dönemine yönelik yüz yüze ve çevrimiçi Konuşma Grupları sunmaya devam etmektedir. Çevrimiçi gruplar, Zoom görüntülü sohbet aracılığıyla düzenlenmektedir. Yüz yüze oturumlar ise KOLT ofisinde devam etmektedir.

Bu formda her hafta Cuma öğleden sonraları bir sonraki haftanın tarihleri güncellenir. Her Cuma saat 16: 00’dan itibaren öğrenciler bir sonraki hafta için uygun olan oturumlar için kayıt olabilirler.

Kayıtlı katılımcılara oturum başlamadan 30 dakika önce davet bağlantısı gönderilecektir. 

Nasıl Katılabilirim?

 • Güncel kayıt formunu doldurun: https://forms.gle/xSpaLXzYv1Kr7VgW8
 • Grup liderleri, 30 dakika önce toplantı bağlantısı ve oturum materyalleri için sizinle iletişime geçecektir.
 • Yüz yüze oturumlara katılmak için KOLT’u ziyaret ediniz.

Güncel Program

Yaz Dönemi 2022 Güncel Program

KOLT, 2022 Yaz dönemine yönelik çevrimiçi Konuşma Grupları sunmaya devam etmektedir. Gruplar, Zoom görüntülü sohbet aracılığıyla düzenlenmektedir. Öğrenciler, katılmak istedikleri oturumlar için her hafta aşağıdaki bağlantıdan kayıt yaptırabilirler: 

https://forms.gle/xSpaLXzYv1Kr7VgW8

Bu formda her hafta Cuma öğleden sonraları bir sonraki haftanın tarihleri güncellenir. Her Cuma saat 16: 00’dan itibaren öğrenciler bir sonraki hafta için uygun olan oturumlar için kayıt olabilirler.

Kayıtlı katılımcılara oturum başlamadan 30 dakika önce davet bağlantısı gönderilecektir. 

Lütfen yukarıda belirtilen güncel program posterini inceleyiniz.

 • Güncel kayıt formunu doldurun: https://forms.gle/xSpaLXzYv1Kr7VgW8
 • Çevrimiçi saatler için, grup liderleri 30 dakika önce toplantı bağlantısı ve oturum materyalleri için sizinle iletişime geçecektir.
 • Yüz yüze saatlere katılmak için, KOLT’u ziyaret edebilirsiniz.

Lider Olmak İçin Başvurun

Konuşma veya Okuma ve Yazma Grubu lideri olarak başvuru yapmak istiyorsanız konu satırına “CC Lider Başvurusu” yazarak lütfen KOLT@ku.edu.tr adresine yazınız. Liderlikle ilgilendiğiniz dil ve grup türünü bize bildirin (İngilizce Konuşma, İngilizce Okuma / Yazma veya başka bir dilde Konuşma) ve CV’nizi ekleyin. Her dönemin ilk haftasında başvuru yapan adaylar ile mülakat yapılacaktır.