Akran Destek Merkezi

Emre Kütükoğlu
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği

Comp110 dersi ve KOLT

Comp110 (MATLAB ile programlama) dersi için verilen akran-destek hizmeti, KOLT’un kurulmasından bu yana dersin ayrılmaz ve çok değerli bir parçası haline geldi. Özellikle öğrencilerin ödev hazırlama ve sınava çalışma aşamalarında, KOLT öğrenmeye büyük katkılar sağlamakta.

Dersin hocası olarak tipik bir sömestrede KOLT ile çalışmalarımı şu şekilde organize etmeye çalışıyorum:

Dönem başlamadan, o dönem için KOLT’un dersime kaç akran-destek öğrencisi ile katkı sağlayacağı ve bunların kimler olacağı konusunda iletişime geçiyorum. Akran-destek hizmetini sağlayacak öğrenciler, daha önce bu dersi almış ve A+/A/A- notuyla geçmiş öğrencilerden seçiliyor.

Öğrencilere Comp110 hakkında bilgi verdiğim dönemin ilk dersinde, gerek ödev yaparken gerekse çalışırken takıldıkları yerlerde dersin hocası ve asistanlarının yanında KOLT’tan da yardım alabileceklerini söylüyor, ve bu üç kaynağın arkadaşlarıyla yardımlaşmaya üstünlüklerini anlatıyorum.

KOLT’ta akran-destek hizmetini verecek öğrencileri dönemin başında ofisime davet edip, kendileriyle bu görevi yaparken dikkat etmeleri gereken konuları paylaşıyorum. Dönemin ilk birkaç haftası içinde, bu öğrencileri bir dersimin başında sınıfla tanıştırıyorum.

Akran-destek seans saatlerinin belirlenmesinde de KOLT ile birlikte çalışıyorum. Öğrencilerimin ödevlerde takıldıkları durumda en etkin desteği bulabilmeleri için, akran-destek saatlerinin ödevlerin teslim vakitlerine yakın planlanması için gayret ediyorum. Ayrıca, desteği geniş bir zamana yayabilmek için, hoca/asistan ofis saatleri ve akran-destek saatlerinin olabildiğince örtüşmeyecek bir şekilde ayarlanması için çalışıyorum.

Tüm ofis saatleri ve akran-destek görev zamanları belli olduğunda, bütün bu saatleri bir arada gösteren bir çizelge hazırlıyor, bu çizelge dosyasını öğrencilere e-posta ile iletiyor, ve dersin paylaşım klasörüne koyuyorum.

Dönem boyunca, öğrenciler ödevlerinde zorlandıklarını söylediklerinde, veya konunun gündeme gelmesi için başka fırsatlar oluştuğunda, öğrencilere öncelikli ve daha faydalı yardımın hoca/asistan ofis saatleri ve KOLT akran-destek hizmeti olduğunu hatırlatıyorum. Dolayısıyla öğrenciler akran-destek hizmetini, dersin bütünü içinde standart bir öğe olarak görmeye daha yatkın oluyorlar.

Son birkaç dönemdir, KOLT’un öğrencilere desteğine yeni bir boyut daha eklendi. KOLT’taki bir akran-destek görevlisinin önerisi ve gönüllü olmasıyla, sınavlardan önce arzu eden öğrenciler için bir “sınav konularını tekrar ve soru-cevap oturumu” oluşturuldu. Bununla, KOLT’un dersteki öğrenmeye katkısı bir kademe daha artmış oldu.