Akademik Destek Birimi

KOLT’un öğrencilere yönelik programlarının temelinde birey odaklı bir anlayış yatmaktadır.

KOLT, öğrencilerin ders içi ve ders dışındaki öğrenme gereksinimlerini ve öğrenmede karşılaştıkları engelleri aşabilmelerini desteklemek amacı ile pek çok program sunmaktadır. KOLT’un Akran Destek Biriminde öğrencilere derslerinde bireysel destek verilmektedir. Aynı dersleri daha önce almış, hem bu derslerde yüksek başarı göstermiş, hem de genel başarı düzeyi yüksek olan üst sınıflardan öğrenciler, öğretim üyeleri ile işbirliği içinde arkadaşlarına destek sunmaktadır. Akran desteği sunan öğrenciler, arkadaşları ile rahat bir iletişim kurduğundan ve onların derslerinde karşılaştığı sorunlara empatik yaklaşabildiklerinden bu destek öğrencilerin sık başvurduğu bir hizmet haline gelmiştir. KOLT’un verdiği tüm hizmetler gibi Akran Destek Hizmeti de ücretsizdir.

Öğrenciler, destek almak istedikleri dersin, haftalık programı dahilinde önceden randevu almaya gerek duymadan, KOLT’a (Kütüphane Z06) gelebilirler. KOLT Akran Destek Birimi’nin her dönem yenilenen programını öğrenciler, KOLT’un websitesinden, destek hizmeti verilen derslerin yürütücüsü öğretim üyelerinin derslerdeki duyurularından ve öğrencilerin Koç Üniversitesi e-mail adresine gönderilen iletilerle takip etmektedirler. Öğrenciler ayrıca diğer soruları ve yardım için (0212) 338 1755 numaralı telefon ile veya e-mail ile (kolt@ku.edu.tr) bize ulaşabilirler.

Tüm akran desteği hizmetleri önceden planlanmaktadır. Akran desteği hizmeti almak istiyorsanız, yukarıdaki bağlantıdan programı inceleyiniz.

Geçmiş Dönem KOLT Tutor Görüşleri

“Bu okula ilk geldiğimde KOLT benim elimden tutup bir sürü dersimde yardım almamı sağlamıştı ve ben şuan çok net bir şekilde söyleyebiliyorumki başarımın çoğunu KOLT’a borçluyum. Burda o kadar güzel bir atmosfer varki kendi yaşıtlarınızdan yardım alırken aynı zamanda onlarla çok samimi sohbet imkanı bulup dersler hakkında tüyolar alabiliyorsunuz. Ve ben de bir gün o tutorlardan biri olmak istedim, benim de böyle güzel bir ofiste emeğim olsun istedim . Uzun dönemdir koltta çalışıyorum ve aslında sadece çalışan da değilim hala sorularımı sormaya bende diğer tutorlarımıza gidip yardım alıyorum. Bu yardımlaşma aslında bize bu okulun sunduğu en güzel imkanlardan birisi. İyi ki böyle güzel bir ofiste çalışıyorum. Mezun olduğumda geriye dönüp bakınca asla faydasını unutamayacağım yerlerden birisi KOLT. Kolt ekibine sonsuz teşekkürler iyi ki varsınız.”

Zeynep Ece Sarısoy (Bahar 2013)

“KOLT’ta tutor olmak insanlarla iletişim kurmamda, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardımda bulunabilmemde, yeni insanlarla tanışıp yeni tecrübeler yaşamamda katkılarda bulundu. İleride KOLT bünyesinde bulunmanın bulunacağım ortamlarda sağlayacağı yararlar yadsınamaz olacaktır. Tutoring yaptığım derslerde zaman zaman gelen öğrencilerden bir şeyler öğrenmek ilginç ve güzel bir deneyimdi. Gelecek dönem de KOLT’ta olmak isterim. Tutorlara vereceğim tavsiyelerin başında gelen öğrencileri öğrenmeye ve daha da önemlisi öğrenmeyi istemeye teşvik etmek amacıyla değişik yöntemler keşfetmeleri gelir.”

Kadir Matracı (Bahar 2013)

“İnsanlara yardımcı olmak çok güzel ve üzerine verdiğimiz derslerde daha da bilgili ve seri olmamızı sağladı. Aslında benden çok dersi alanlara verimli olup olmadığı hakkında görüş bildirebilirler. Bana kalırsa gayet güzeldi. Gelecek dönem de kesinlikle KOLT’ta akran desteği vermek isterim, hatta başka dersler de eklemek isterim.”

Bedirhan Çaldır (Bahar 2013)

“PHYS 102 dersini yaklaşık 300 kişi almasına rağmen sadece 1’er kez olmak üzere sadece 5 kişi geldi. Gelen öğrenciler bir iki soru sorup hemen ayrıldılar. Gelenler sınav döneminde geldiler. Öyle olursa biraz ezberlemek zorunda kalıyorlar. Çalışmayı döneme yayıp anlamadıkları yönleri sorsalar onlar için daha yararlı olurdu.”

Ahmet Barış Özgüler (Bahar 2013)

“İnsanlarla iletişim kurma açısından çok yararlı oldu. Karşımdakinin isteklerini anlayabilmek ve cevap verebilmek konusunda kendimi çok geliştirdim. Kariyerimde de bu iletişim becerim çok işe yarayacak. Problem çözme ve insanları idare edebilme konusunda çok şey öğrendim. Gelecek dönemki tutorlara kendi deneyimlerini gelen arkadaşlarla paylaşmalarını öneririm. Böylece daha etkili sonuçlar elde ediliyor.”

Buse Naz Yılmaz (Bahar 2013)

“Özellikle yetkin olduğum alanda bir başkasına yardım etmem gerektiğinde izlemem gereken stratejileri öğrendim. Öğrenciler ile daha önce görmediğim soruları görme ve öğrenme fırsatım oldu. Gelecek dönem KOLT’ta görev alacak arkadaşlara özellikle sabırlı olup konuları öğrencilerin gayretiyle örneklerle çözmelerine yardımcı olmalarını öneririm.”

Alper Şükrü Gençer (Bahar 2013)

“Öğrencilerin zorlandıkları konular üzerinde çalışmaktan ve düşünmekten keyif almadığını gözlemledim ve topladığım bu ve benzeri tecrübelerin akademik kariyerim öncesinde beni hazırladığını düşünüyorum. Anlattığım konular üzerindeki hakimiyetimi test etmek öğreticiydi. Tutorlara tavsiyem anlattıkları konuya hakim olup motivasyonu verecek kadar tecrübeli olmalarıdır.”

Canberk İrimağzı (Bahar 2013)

“Öncelikle tutorluğunu yaptığım calculus konusuna hakimiyetim arttı. Ders anlatmamın, anlatma becerime katkıda bulunduğuna inanıyorum. Daha fazla kişi gelseydi, daha verimli ve öğretici olabilirdi.”

Emre Zeybek (Bahar 2013)